A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elvetette azt a tervet, hogy Szaúd-Arábia turisztikai ügynöksége szponzorálja az idei női világbajnokságot – közölte Gianni Infantino a nemzetközi szervezet ruandai kongresszusán. A négy évre újraválasztott elnök sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a Visit Saudi ügynökséggel folytatott tárgyalások nem vezettek eredményre.
A terv nagy visszhangot váltott ki prominens futballisták és szurkolók, valamint a tornának otthont adó ausztrál és új-zélandi sportszervezetek részéről. A kritikusok, köztük a közismerten és vállaltan leszbikus amerikai futballsztár, Megan Rapinoe szerint nem lenne helyénvaló, hogy egy olyan sporteseményt, amely feminista márkajelzésű marketinget használ – és amelynek legnagyobb sztárjai között leszbikus és biszexuális nők is vannak – olyan kormány szponzoráljon, amely tiltja a homoszexualitást, korlátozza a nők jogait és keményen bánik a másként gondolkodókkal.
A rendező országok futballszövetségei örömmel fogadták Infantino bejelentését.
A Washington Post cikkében felhívja a figyelmet arra, hogy az Új-Dél-Wales-i Egyetem Ausztrál Emberi Jogi Intézetének igazgatója, Justine Nolan szerint a Visit Saudi-megállapodás egy szélesebb körű „sportmosás” része lett volna. (A fogalom azt jelenti, hogy egy kormány vagy vállalati szervezet sportszponzorációt használ imázsjavításra. Nolan ebben az összefüggésben a szaúd-arábiai Forma-1-es futam támogatását, illetve azt említette, hogy a profi kerékpáros ausztrál GreenEDGE Cycling csapatot átnevezik, így jövőre már Team Jayco AlUlának hívják azért, hogy a név tükrözze a szaúdi kormánytól kapott finanszírozást).
Nolan szerint míg a nemzetközi sportesemények hatalmas erőt jelentenek az egység megteremtésében világszerte, a sportszervezetek legitimitásuk elvesztését kockáztatják, ha megengedik, hogy rendezvényeiket emberi jogi visszaélések leplezésére használják fel.
Bár Szaúd-Arábia az elmúlt években elmozdult jogrendszere liberalizálása irányába, tavaly például 34 éves börtönbüntetésre ítéltek egy nőt a kormány kritizálásáért, és nem ültek még el a hullámai Dzsamál Hasogdzsi újságíró meggyilkolásának sem, amivel amerikai szervezetek Mohammed bin Szalmán szaúd-arábiai trónörököst vádolják, noha a koronaherceg mentességet élvez az ügyben indított perben.
A Washington Post cikke arra is emlékeztet, hogy a tavalyi katari vb-n a játékosoknak és a szurkolóknak tilos volt LMBTQ tematikájú felszerelést vagy kiegészítőt (pl. szivárványszínű csapatkapitányi karszalagot) viselniük a stadionokban, ami tovább rontott a FIFA nemzetközi megítélésén a világbajnokság Katarnak való odaítélése körüli anomáliák, a stadionok építkezésein történt halálesetek, illetve a munkásokkal való embertelen bánásmód után.
Infantino nem ejtett szót etikai aggályokról és azt mondta, hogy a jövőben is megpróbál kereskedelmi megállapodásokat kötni Szaúd-Arábiával.
A FIFA-elnök a kigali kongresszuson azt is bejelentette, hogy az idei vb összdíjazása 152 millió dollárra, azaz a háromszorosára emelkedik a négy évvel ezelőtti tornához képest. Az összegből 110 millió dollárt a játékosok fizetésére kell fordítani, a fennmaradó részből a csapatok felkészülését, a pénzdíjat és a kluboknak járó kompenzációt fedezik.
A világbajnokságot július 20. és augusztus 20. között rendezik Ausztráliában és Új-Zélandon. Ez lesz az első női vb, amelyen 32 csapat vesz részt.
2023-03-17T11:14:13Z dg43tfdfdgfd