KOLLéGIUMI SZOBATáRSAK GáZOLTAK áT AZ ELLENFéLEN

Fél évszázad elteltével újra kosárlabdaláz tombol Manhattenben! A New York Knicks három egykori Villanova-egyetemista vezérletével 2–0-s vezetésre tett szert az NBA rájátszásában a Philadelphia 76ers ellen, és továbbjutásra áll. Eközben Denverben minden idők egyik legizgalmasabb meccsén a Nuggets megőrizte a hazai pálya előnyét, és szintén 2–0-ra vezet a Lakers ellen.

Régi igazság, hogy sok lúd disznót győz. A New York Knicks és a Philadelphia 76ers párharcában hiába nyújt emberfelettit a Testvéri Szeretet Városának két szupersztárja, Joel Embiid és Tyrese Maxey, a manhattaniek kiegyensúlyozott csapatteljesítménye eddig erősebbnek bizonyul, még úgy is, hogy Jaylen Brunson nem hozza azt a káprázatos játékot, amit az alapszakaszban.

Dobóteljesítménye csapnivaló, a 76ers elleni sorozat eddigi két meccsén 16/55, azaz 29 százalék, de mivel két egyetemi kollégája a Villanova University csapatából, elsősorban Josh Hart, de kollégiumi szobatársa, Donte DiVincenzo is remekel, ők hárman biztosítják az eddigi fölényt.

Országos szinten is példátlan, hogy egy főiskoláról hárman is ott vannak egy NBA-csapatban, ráadásul úgy, hogy mindhárman tagjai voltak a 2016-ban NCAA-bajnok Villanova gárdájának!

A sorozat második meccse szinte már veszve volt a Knicksnek, 27 másodperccel a befejezés előtt még 101–96-ra a 76ers vezetett, de előbb Brunson hármasa a sarokból úgy talált célba, hogy előtte a labda pattogott a gyűrűn (99–101), utána Josh Hart, aki pihenő nélkül végigrobotolta a 48 percet, ellopta a labdát Maxey-től, majd az akciót végül DiVincenzo fejezte be hárompontos kosárral (102–101). Ezek után Hartenstein blokkolta Maxey dobását, Anunoby értékesített két büntetőt (104–101), végül az utolsó pillanatban Embiid kihagyta a triplát, győzött 104–101-re a Knicks.

Gyilkos hármas

Egy kis összefoglaló az őrült meccsről, benne DiVincenzo gyilkos hármasával a nagy kavarodás után:

A másik sztárpárosítás a Denver Nuggets és a Los Angeles Lakers küzdelme, egyik oldalon az MVP-cím tuti várományosával, Nikola Jokiccsal és Jamal Murray-vel, a másikon a legendával, a 39 éves LeBron Jamesszel és az összenőtt szemöldőkű (The Brow) Anthony Davisszel.

A Lakers Davis és Russell hibátlan játékával a harmadik negyed elejére már húszpontos előnyt szerzett (68–48), Davis a harmadik negyed derekán már 32 pontnál járt 14/17-es mezőnymutatóval, Russell pedig 7/10 volt triplából, amikor a hazai együttes elkezdte faragni a hátrányát. Ahogy két nappal korábban is. És a játékrész végére tíz pontra fogyott a különbség (79–69), ami már belátható távolság.

Élet a gyűrű alatt

Egy kis ízelítő Davis gyűrű alatti játékából:

D'Angelo Russell már három negyed alatt playoff-karriercsúcsot ért el hármasokból:

De a 40. percben már 82–77-nél kellett időt kérni Darwin Hamnek, a Lakers edzőjének, melegedett a pite a vendégek szempontjából! Sőt, Murray duplájával már 83–81! Akkor jött viszont James, és bevert két hármast valahonnan a Sziklás-hegység bércei közül, Vale-ből vagy Aspenből (89–81). Ám innen is volt visszaút Aaron Gordon két jó büntetőjével és Jokics duplájával (89–85), most megint Ham kért időt. Ez tényleg a gigászok párviadala volt.

1:15-tel a vége előtt Michael Porter Jr. hihetetlen triplával egyenlített (95–95), erre Russell duplával felelt, amikor már csak 63 másodperc volt hátra. Kontrára rekontra: Murray két jó büntetőjével 97–97, 57,1 másodperccel a lefújás előtt. James-duplára Murray-dupla (99–99), majd LeBron elrontotta a hármast, Porter pedig leszedte a lepattanót, 12 másodperce volt a Nuggetsnek a döntő csapásra. Murray kicselezte magát a jobb oldalra, Davis repült felé, hogy blokkolja a dobást, a labda már a levegőben volt, amikor megszólalt a duda. Átlépünk egy másik dimenzióba, ahol lelassul az idő. A labda szállt, szállt, a Ball Arena 18 000 nézője pedig talpra ugrott, és abban a pillanatban csak a „swish!” hallatszott a halotti csöndben, ahogy a Spalding csont nélkül a gyűrűbe hullt.

Kitört az őrület a csarnokban, 101–99-re győzött a Nuggets, húszpontos hátrányból, és 2–0-ra vezet az egyik csapat negyedik győzelméig tartó párharcban. Jokics ismét történelmet írt: 41 percet töltött a pályán, hatalmas tripla-duplát csinált (27 pont, 20 lepattanó, 10 assziszt, 7/7 büntetőből). És a tanulság: bármennyire is jól játszik a Lakers, bármekkora előnyt is szerez, ezt a Denvert nem lehet megtörni. Tízből tíz – a két csapat utolsó tíz meccsét mind megnyerte a Denver!

NBA, rájátszás, 1. forduló

Keleti főcsoport:

New York Knicks–Philadelphia 76ers 104– 101

Legjobb dobók: Brunson 24, Hart 21 (15 lepattanó), DiVincenzo 19, Hartenstein 14, Anunoby 10, ill. Maxey 35 n (9 lepattanó, 10 gólpassz), Embiid 24 (10 lepattanó, 6 gólpassz), T. Harris 10.

Az állás: 2–0, a New York Knicks javára.

Cleveland Cavaliers–Orlando Magic 96–86

Ld.: Mitchell 23, Mobley 16, Allen 16 (20 lepattanó, 3 blokk), Garland 15, Okoro 10, ill. Banchero 21, F. Wagner 18, G. Harris 14, M. Wagner 12.

Az állás: 2–0, a Cleveland Cavaliers javára.